Aromaterapi ve uçucu yağlar

Aromaterapi aromatik bitkilerin çiçek, yaprak, tohum, kök, odun, kabuk ve meyvelerinden elde edilen uçucu yağların kullanıldığı doğal bir terapi yöntemidir. Uçucu yağlar bilimsel olarak araştırılmış çok çeşitli etkilere sahip olan etkin maddelerdir.

Bir uçucu yağın içerdiği kimyasal bileşenler ve etken maddeler onun etkileri ve terapötik özellikleri hakkında önemli ipuçları verir.  Ayrıca her uçucu yağın kendine has bir kişiliği, enerjisi ve karakteristik özellikleri vardır.

Uçucu yağlar güçlü ve etkin maddeler olduklarından onları dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanmak gerekir. Güvenli ve etkin aromaterapi uygulamaları için kuralları bilmek ve ona göre davranmak gerekir.

Uçucu yağları çok yönlü bir şekilde ve çok çeşitli alanlarda kullanabilirsiniz.

Sağlık için aromaterapi

  • İlk yardım; yaralar, kanamalar, yanıklar,  sivrisinek, böcek ve arı sokmaları, şok ve çarpmalar, burkulmalar,
  • Sağlık; cilt sorunları, solunum yolları rahatsızlıkları, kas ve eklem ağrıları, kan ve lenf dolaşım sorunları, sindirim sistemi şikayetleri, detoks, jinekolojik şikayetler, hormon dengesizlikleri, yorgunluk, halsizlik, bağışıklık sistemini güçlendirme, enerji ve zindelik,
  • Stres yönetimi; konsantrasyon, baş ağrısı, migren, stres, uykusuzluk, anksiyete, depresyon, endişe, kaygı, korku, öfke, keder, şok ve panik.

Uçucu yağlar ile çok donanımlı bir ilk yardım ve sağlık kiti oluşturabilirsiniz.

Cilt bakımı için aromaterapi

Cildimize sürdüğümüz maddelerin büyük oranda emildiği için toksik madde içermeyen doğal bakım ürünlerin kullanılması sağlığımız için büyük önem taşır. Cildimizin sağlığını ve güzelliğini korumak ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak için aromaterapi bize çok etkin doğal maddeler ve yöntemler sunar.

Uçucu yağlar ve sabit yağların çok çeşitli etkileri ve şifa özellikleri olduğundan her cilt tipi ve sorunu için aromaterapik çözümler bulunur. Yüz ve vücut bakımı için çok çeşitli doğal kozmetik ürünleri hazırlanabilir.

Aromaterapi ile hayatınıza sağlık, zindelik ve güzellik katabilirsiniz.

Aromaterapi yirmi yıldır hayatımın önemli bir parçası; öyle ki, uçucu yağlar hayatımın her anında yanımdalar. Evimin her odasında birkaç şişe mutlaka bulunur, çantamdan, bavulumdan da eksik olmaz. Uçucu yağlar günlük hayatımda evde, ofiste ve yolculukta vazgeçilmez arkadaşlar oldular.

İlk yardım, rahatsızlık ve stres durumlarında, doğal yüz ve vücut bakım ürünleri ve masaj yağları hazırlamak için uçucu yağları kullanıyorum. Evde ve ofiste hayatıma canlılık katıyorlar; kokularına bayılıyorum ve ruhuma ilham veriyorlar.

Naturopatinin yanı sıra aromaterapi en çok uyguladığım doğal terapi yöntemidir. Oğlumu ilaçsız büyütmek benim için önemli bir meseleydi ve bunda aromaterapinin katkısı çok büyük oldu.

Sizi aromaterapinin engin dünyasını keşfetmeye davet ediyorum.