Marielle Mercadier

1965 yılında Fransa’da doğdum, yirmili yaşlarımda Almanya’da yaşadım ve 1995 yılından beri Türkiye’de yaşıyorum. Fransa ve Almanya’da işletme ve Avrupa Birliği Hukuku alanında eğitim gördüm ama doğal sağlık yöntemlerine olan tutkum lise yıllarımda başlayıp hiç peşimi bırakmadı. O dönemde yaşadığım sağlık sorunlarına doğal çözümler aramaya yöneldim.

Ayrıca çok sevdiğim anne annemi genç sayılacak bir yaşta nedeni bilinmeyen ve tedavisi olmayan bir otoimmün hastalıktan kaybetmek beni bugüne kadar süregelen bir arayışa yönlendirdi. Sağlık ve hastalık nedir? Nasıl ve neden hastalanıyoruz? Sağlığımızı nasıl koruyabiliriz? Hastalandığımızda sağlığımızı nasıl geri kazanabiliriz?

Uzun seneler kendimi beslenme, detoks ve doğal şifa konularında geliştirdikten sonra bu konularda derinleşmeye karar verdim. 2000 ile 2007 yılları arasında Fransa’nın önde gelen naturopati uzmanı Dr André Passebecq’ten naturopative aromaterapi konularında eğitim aldım. Naturopatik beslenme, detoks, şifa orucu, aromaterapi ve doğal yöntemler ile  bedenin doğal iyileştirici gücünü desteklemeyi öğrendim. Bu eğitim süreci hayatımda bir dönüm noktası olup hayatıma ve sağlığıma yeni bir ışık altında bakmamı sağladı; aynı zamanda doğaya, evrene ve bedenin bilgeliğine derin bir teslimiyet yolculuğu oldu. İçimdeki iyileştirme gücüne güvenmek, kendi şifacım olmak ve ilaçsız yaşamak beni çok güçlendirdi ve özgürleştirdi.

Beş yıldızlı otellerde ve tatil köylerinde thalassoterapi ve spa müdürü olarak çalıştığım yıllarda thalassoterapi (deniz suyu ile tedavi), aromaterapi masajı, doğal cilt bakımı ve masaj terapisi  konularında eğitim aldım. Ayrıca misafirlere beslenme ve bütünsel sağlık konularında danışmanlık veriyordum.

Hindistan’ın Pune şehrindeki Osho Multiversity’de Osho Pulsation’nın kurucusu Aneesha Dillon ile nefes terapisi eğitimi aldım ve beden terapisi, içimizdeki çocuk ile çalışmalar, dans terapisi, şamanik şifa, enerjetik şifa ve meditasyon gibi pek çok çalışmaya katıldım.

Donna Eden’in enerji teknikleri ve psiko kinesioloji eğitimlerine katıldıktan sonra günlük hayatıma ve çalışmalarıma yeni bir boyut kattım. Fransa’da aldığım aromaterapi eğitiminin yanı sıra The School for Aromatic Studies’de holistik aromaterapi, tıbbi aromaterapi ve klinik aromaterapi sertifika programlarına katıldım. Uzun senelerdir yaşamımın bir parçası olan ayurveda ve yoga konularında derinleşip hatha yoga eğitmenlik ve ayurveda yoga uzmanlık eğitimlerini tamamladım.

Aromaterapi, naturopati ve bütünsel sağlık yöntemlerini yirmi yılı aşkın bir süreden beri uyguluyorum. Öğrendiğim ve uyguladığım her yöntemin hayatıma ve sağlığıma getirdiği hediyeleri var ve bu bilgi ve deneyimleri eğitimlerde paylaşıyorum. Naturopati ve aromaterapi eğitimlerinde geniş bir perspektiften bakıp Ayurveda ve Geleneksel Çin Tıbbı bakış açılarını katmayı seviyorum.

Thalassoterapi ve spa merkezlerinde yöneticilik yaptım, beden terapisti ve doğal sağlık eğitmeni olarak çeşitli merkezlerde çalışmalar düzenledim. On iki yıldır verdiğim eğitimler ile bütünsel sağlık, naturopati ve aromaterapi konularında bilgi ve deneyimlerimi paylaşıyorum. Aromaterapi ve bütünsel sağlık eğitmeni olarak sağlıklı ve zinde bir yaşam yaratmak isteyen kadınlara destek veriyorum. Bu da beni çok heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor. Çok sevdiğim Bodrum yarımadasında yaşıyorum, yirmi yedi yaşında bir oğlum var.

Detaylı bilgi için Naturopati ile yolculuğum ve Aromaterapi ile yolculuğum yazılarını blogumda okuyabilirsiniz.

Sizi bedeninizi ve ruhunuzu dinlemeye davet ediyorum.

Aromaterapi ve holistik sağlık eğitimleri ile sizi doğanın ve bedeninizin bilgeliğini keşfetmeye ve tecrübe etmeye davet ediyorum.

  • Doğal sağlık yöntemleri ve ilkelerini hayatınızda uygulamak,
  • Kendinize ve bedeninize saygı ve sevgi göstermek,
  • Bedeninizin ve ruhunuzun mesajlarına kulak vermek,
  • Bedeninizi ile birlikte ruhunuzu da beslemek,

doğa, yaşam kaynağı ve özünüz ile daha derin bir bağlantı kurmanızı, hayatınızda daha fazla denge, huzur, uyum ve coşku hissetmenizi sağlıyor.

Kendinizi ve bedeninizi daha iyi tanımak, kabul etmek, kucaklamak ve sevmek hiç bitmeyen bir hayat yolculuğudur. Bu yolculuğun tadına varmanızın dileğiyle,

Sağlık ve sevgi ile kalın,

Marielle Mercadier

Eğitim

– Ekonomi ve İşletme (1985-1989)
> Ecole Supérieure de Commerce de Lyon, Fransa (şimdi E.M. Lyon)
> Teknik Üniversite Berlin, Almanya
> Üniversite Saarbrücken, Almanya
– Avrupa Birliği Hukuku lisansüstü programı (1989-1990)
> Avrupa Enstitüsü, Üniversite Saarbrücken, Almanya

Eğitim Programları

Naturopati
– Doğal Sağlık Yöntemleri – Vie et Action CEREDOR – Dr André Passebecq, Fransa (2000 – 2007)
> 600 saat – Fransız Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim merkezi
Geleneksel naturopati: bütünsel sağlık, naturopati prensipleri, naturopatik beslenme, arınma ve detoks, şifa orucu, kadın sağlığı, çocuk sağlığı, psikosomatik, stres yönetimi, gevşeme yöntemleri, nefes egzersizleri, ortoterapi, oto-osteopati ve knap akupresuru.
Aromaterapi: tıbbi aromaterapi, sağlıklı yaşam, doğal cilt bakımı.

Aromaterapi
– Aromaterapi – Vie et Action CEREDOR – Dr Andre Passebecq (2000-2007) – Naturopati ile birlikte
– Aromaterapi Masajı – Doğal Cilt Bakımı – 15 gün – Decleor (2003)
– Holistik Aromaterapi – 100 saat – The School for Aromatic Studies (2018) – (NAHA – Level 1)
– Tıbbi Aromaterapi – 123 saat – The School for Aromatic Studies (2018-2019)
– Klinik Aromaterapi – 350 saat – The School for Aromatic Studies (2019-2020) – (NAHA – Level 2)

Nefes terapisi
– Osho Nabız Nefes Terapisi Temel Eğitimi – 216 saat – Aneesha Dillon (2005)

Masaj terapisi
– Masaj Terapisi – 608 saat – MEB onaylı (2013)

Yoga & Ayurveda
– Hatha Yoga Eğitmenlik Programı – 200 saat – Akasha Yoga Academy (2021-2022) (RYT 200 Yoga Alliance)
– Ayurveda Yoga Uzmanlık Eğitimi – 120 saat – Kathryn Templeton (2021)
– Bel Ağrısı için Yoga – 13 saat – Donna Farhi (2021)

Zeynep Aksoy – Advayta Yoga (2022)
– Mindfulness & Sinir Sistemi – 21 saat
– Nefes ve Fasya – 40 saat
– Sensorimotor ve Duruş – 21 saat
– Ayak, Diz, Kalça – 21 saat
– Omurga – Omuriliği – Çakralar – 26 saat
– Omuz ve Kol – 22 saat
– Yaşam Haritaları – 10 saat

Enerji teknikleri
– Reiki I – Horst Günther (2002)
– Reiki II – Horst Günther (2003)
– Eden Enerji Tıbbı – Donna Eden – The Energy Medicine İnstitute and Innersource (2017)
– Eden enerji tıbbı, Giriş/Temel teknikler/Enerji takibi – 28 saat
– Eden enerji tıbbı, Temel eğitim – 5 gün

Psiko kinesiyoloji
– PSYCH-K ®  Temel Seviye Eğitimi – 21 saat – Martine Tondeur (2017)

Diğer eğitimler
– Thalassoterapi Eğitimi – 14 gün – Aquamedic France (2000)
– Temel Danışmanlık Eğitimi – 20 saat – Tarika Glubin (2008)
– Grup Eğitmeni – 4 gün – Hyatt (2009)