Naturopati; doğa ile uyum içinde yaşamak ve şifa bulmak

Naturopati “doğanın yolu” anlamına geliyor; dünya çapında uygulanan doğal ve bütünsel bir sağlık sistemidir. Naturopati bedenin doğal iyileştirici gücünü beslenme, detoks, şifa orucu, doğal yaşam yaklaşımları ve uygulamaları ile desteklenmesi prensibine dayanır.

Naturopatinin temel prensipleri

 • Bedenin bilgeliği ve kendini iyileştirme yeteneği
 • Doğal öğeler: besinler, hava, su, güneş, ışık, bitkiler
 • Doğal ve sağlıklı yaşam yaklaşımları
 • Doğal uygulamalar ve yöntemler
 • Bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal bütünlük

Bedenin kendine has bir zekası ve bilgeliği var; nefes alıyor, sindiriyor, kendini onarıyor ve yeniliyor, toksinleri atıyor ve milyonlarca biyokimyasal reaksiyonlar oluyor. Beden her anda ne yapılması gerektiğini biliyor.

Bir de muhteşem bir kendi kendini iyileştirme gücü var! Çok basit bir örnek düşünün; parmağınızı kestiniz, bir parçası yok oldu ama görüyorsunuz ki birkaç hafta içinde dokular tekrar oluştu.

Bedenin doğal hali sağlık ve denge. Her zaman beden bütünlüğünü, dengesini ve sağlığını korumak için çeşitli mekanizmalar harekete geçiriyor.

Naturopatinin temel amacı bedenin kendini iyileştirme gücünü doğal yollardan desteklemek.

Naturopati bize besinler, hava, su, güneş, ışık gibi yaşamsal önemi olan doğal öğeleri bilinçli bir şekilde kullanmayı öğretir.

Sağlıklı beslenme, yeterli dinlenme ve uyku, hareket ve egzersiz, stres yönetimi gibi sağlıklı ve doğal yaşam prensipleri hayatımızın bir parçası haline getirmek için bize yol gösterir.

Bedenin doğal iyileştirici gücünü desteklemek için beslenme, detoks, gevşeme yöntemleri, meditasyon, nefes ve beden çalışmaları, hidroterapi, masaj terapisi, kendi kendine masaj, şifalı bitkiler ve aromaterapi gibi doğal yöntemler uygulanır.

Naturopati eski Yunan tıp geleneklerine dayanır.

Modern naturopati Avrupa ve Amerika’da 19. yüzyılın sonunda gelişti, o dönemde ilk naturopati okulları kuruldu. Aslına bakacak olursak naturopati ilkeleri ve doğal şifa yöntemleri tarih boyunca uygulanmış; naturopati felsefesi ve prensipleri Hipokrat geleneklerine kadar uzanıyor.

Hipokrat (M.Ö. 460 – 370) sağlıklı beslenme, yeterli dinlenme ve egzersiz yapmanın sağlığın temelleri oluşturduğuna inanırdı. Hipokrat aynı zamanda bedenin iyileşme gücünü doğal yöntemlerle desteklemenin önemli olduğunu düşünürdü.

Hipokrat’ın ilkeleri naturopatinin temel prensiplerini oluşturur.

 • Öncelikle zarar vermemek
 • Doğanın iyileştirici gücü
 • Hastalıkların kök nedenlerini ortadan kaldırmak
 • Kişiyi bütünüyle ele almak
 • Hastalıkları önlemek
 • Sağlıklı yaşam hakkında eğitmek

Hipokratik beden tipleri

Hipokrat dört farklı beden tipine göre sağlık ve beslenme teorisini geliştirmişti.

Naturopatiye göre beden tipine uygun yaşamak ve beslenmek gerekir.

Beslenme, detoks ve yaşam tarzı konusunda Hipokrat’ın belirlediği beden tiplerine göre hareket edilir.

Naturopati dünya çapında uygulanan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanınan bir doğal sağlık sistemidir. Geleneksel naturopati yaklaşımında teşhis konmaz, tedavi uygulanmaz, reçete yazılmaz ve invaziv yöntemler uygulanmaz. Tek uygulanan “tedavi” doğa ile uyum içinde sağlıklı beslenmek ve yaşamaktır.

Naturopatiye göre sağlık ve hastalık

Biz hastalığa olumsuz bir olay hatta bir düşman gibi bakmaya alıştık, bir hastalığa “yakalanıyoruz”, sonra onunla “mücadele ediyoruz” veya “savaşıyoruz”. Bizi rahatsız eden semptomları bastırmaya veya ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

Ya hastalık bizim düşmanımız değil arkadaşımız olsa? Ya hayatımızda bir şeylerin ters gittiğine dair bizi uyaran bir arkadaş olsa? Ya doğadan koptuğumuzu, doğamız, bedenimiz ve ruhumuzdan uzaklaştığımızı söyleyen ve bizi bazen yumuşak bazen de sert bir şekilde uyandıran bir yol arkadaşı olsa…

Naturopati sağlıklı beslenme ve yaşamın çok ötesinde bizi sağlık ve hastalık kavramlarına yeni bir ışık altında bakmaya davet ediyor. Sağlık ve hastalık nedir? Hastalık nasıl gelişir? Nasıl ve neden hastalanıyoruz? Sağlığımızı nasıl koruyabiliriz? Hastalandığımızda sağlığımıza nasıl tekrar kavuşabiliriz? Naturopati bütün bu sorulara cevap sunan doğal ve bütünsel bir yaklaşım.

Naturopati ile hastalığın kök nedenlerine inmek

Naturopatiye göre hastalıkların kökeninde kronik enflamasyon (iltihap/yangın) ve toksin birikimi yatar: enflamasyon ve toksin birikimi kilo almamıza sebep olabilir, yorgunluk ve halsizliğe yol açar, yaşlanma sürecini hızlandırır ve çeşitli rahatsızlıklara ve hastalıklara zemin hazırlar.

Bedenimiz kendi kendini arınmak ve onarmak için donatılmış ama modern yaşam tarzının getirdiği koşuşturma, hava ve çevre kirliliği, hayatın tüm alanlarında kullandığımız veya kullanmazsak da maruz kaldığımız kimyasallar, egzersiz eksikliği ve stres bedenimizde toksinlerin birikmesine sebep olabilir.

Ayrıca naturopati yaklaşımında sağlık bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal boyutlar arasındaki denge ve uyumdur. Dengesizlikler ve uyumsuzluklar ilerki rahatsızlıkların ve hastalıkların tohumlarını ekerler. Naturopati açısından fazla kilo veya sağlık sorunları bizim düşmanımız değildir; bizi hayatımızda ters giden bir şeyler olduğu konusunda uyaran bir yol arkadaşıdır.

Çok fazla stres mi yaşıyoruz, beslenme biçimimiz sağlığımıza zarar veriyor mu, duygularımızı bastırıyor muyuz, hayatımızı ve sağlığımızı olumsuz yönden etkileyen bilinçaltı inanç kalıplarına sahip miyiz? Dengesizliklerin ve uyumsuzlukların nedenlerini tespit edebilmek için, hem beslenme ve yaşam tarzımızı hem de iç dünyamızı dürüstçe gözden geçirmemiz gerekebilir.

Beslenme ve yaşam tarzımızda gerekli değişiklikleri yapıp bedenimizin doğal iyileştirici gücünü destekleyerek, iyileşmeye giden yolda ilerleyebiliriz. Dengeye ve sağlığa dönmek için ince ayarlamalar yeterli olabilir, bazen daha büyük değişiklikler gerekli olabilir.

Naturopati ilkeleri uygulamak bedenimizin, doğanın ve evrenin derin bilgeliğine bir teslimiyet yolculuğudur. Bedenimiz “biliyor” ve onu dinlemeyi ve mesajlarını anlamayı bildiğimiz sürece bize yol gösteriyor. Bedenimiz bizi ruhumuzdan gelen mesajlarına kulak vermeye, içimizin derinliklerinde kaybolmuş olan özümüzü keşfetmeye çağırıyor.

Naturopati yöntem olarak kimler için uygun?

 • Sağlık konusunda doğal ve bütünsel bir yaklaşıma inanıyor ve daha sağlıkı, zinde ve mutlu bir yaşam yaratmak istiyorsanız naturopati sizin için uygun bir yaklaşım.
 • Sağlığınız için sorumluluk almak, sağlık ve beslenme konusunda bilgilerinizi ve deneyimlerinizi derinleştirmek arzusundaysanız, naturopati kapsamlı bir doğal sağlık sistemi olarak size bu konularda rehberlik edecek.
 • Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve uzun vadede sürdürebileceğiniz bir beslenme ve yaşam tarzı oluşturmak istiyorsanız, naturopati size bir yol haritası sunacak.
 • Kendinizi yorgun hissediyorsanız ve sabahları enerji dolu kalkmayı çok özlediyseniz, naturopati size zindeliğinizin geri kazanmanın doğal yollarını gösterecek.
 • Bedeniniz tam anlamıyla rahat ve sağlıklı değilse veya kronik sağlık sorunları yaşıyorsanız, naturopati size uygun bir beslenme, yaşam tarzı ve doğal yöntemlerle bedeninizin doğal iyileştirici gücünü desteklemenin ve sağlığınızın iyileştirmenin etkin yollarını öğretecek.
 • Kendi sağlığınızı ve ailenizin sağlığını korumak, çocuklarınızı ilaç ve antibyotiksiz büyütmek istiyorsanız, naturopati size bu konularda gerçekten büyük bir destek olacak.
 • Sağlıklı yaşam hayat tarzı haline getirmek ve hem sağlığınızı hem de kilonuzu uzun vadede korumak arzusundaysanız naturopati sizin için uygun bir yol olacak.

„Aldığım tıp eğitimi süresince de inandığım şekilde, hastalıkların tedavisinin bütünsel olması gerektiğini bir kez daha görmüş oldum. Hastalığın tek bir yönünü iyileştirerek veya sadece semptomlarını bastırarak tam sağlıklı olma haline ulaşılamayacağını hem çevremde hem de kendi hayatımda gözlemlemiş oldum bu süre içinde.

Öncelikle parça parça bildiğim ve detaylarına tam hakim olmadığım konuları bütünsel olarak öğrenme fırsatım oldu. Ek olarak pek çok konunun da ayrıntılarına ulaşabileceğim kitaplar, araştırmalar, filmler öğrendim.

Keyifli anlatımınız, muhteşem enerjiniz, tatlılığınız ve anlattıklarınız hakkındaki tecrübe ve bilginiz kesinlikle en çok takdir ettiklerim.

Bu eğitim keyifli ve sağlıklı bir hayat yaşamak isteyen herkesin alması gereken bir eğitim bence. Kendini ve çevresindekileri, doğayı, hayatı seven herkesin almasını öneririm. Çünkü ruhsal, zihinsel, bedensel sağlık ve mutluluğa ulaşmak için harika yollar sunuyor bize.“

Naturopati temel kursu (10 gün) – Naturopati – Beslenme – Detoks – Stres yönetimi – Aromaterapi

Sevecen Kaplan, Ankara