Naturopati ile yolculuğum

Doğal sağlık yöntemlerine olan tutkum lise yıllarımda başlayıp hiç peşimi bırakmadı. Belki de bu tutku, hastalıklarla dolu geçirdiğim çocukluk ve gençliğimden ileri geliyor. Çok uzun süren antibiyotik ve ilaç tedavileri gördüm. On beş yaşına gelince yaşadığım sağlık sorunlarına doğal çözümler aramaya yöneldim.

Ayrıca çok sevdiğim anneannemi genç sayılacak bir yaşta nedeni bilinmeyen ve tedavisi olmayan bir otoimmün hastalıktan kaybettik. Bu hastalığın karşısında ailece hissettiğimiz çaresizliği, derin acı ve hüznü hiç unutmayacağım. Mevcut tıp sisteminde çok büyük bir eksiklik olduğunu hissediyordum ve bu yüzden de arayışa çıktım.

Yirmili yaşlarımda Almanya’da yaşamam bana doğal sağlık konularında pek çok kapı açtı. 1980-90 yıllarında bu konular Fransa’da çok konuşulmuyordu ama Almanya’da bu konular çok günceldi. Naturopati ile ilgili ilk kitaplarımı Almanya’da aldım.

Uzun senerler doğal yaşam ve doğal sağlık konusunda pek çok bilgi ve deneyim edindikten sonra Fransa’da üniversitede tıp doktorlarına naturopati eğitimi veren ilk kişi olan naturopati uzmanı Dr André Passebecq’ten eğitim almaya karar verdim.

2000 yılında André Passebecq’ten eğitim almaya başladığım zaman 80 yaşındaydı ve inanılmaz enerji doluydu! Onunla geçirdiğim eğitim süreci hayatımı çok etkiledi ve zenginleştirdi. André Passebecq engin bir bilgi ve tecrübe birikimine sahipti: aynı zamanda tıp doktoru, naturopati doktoru, psikolog ve osteopati uzmanıydı. 1960 yılında bir naturopati okulu kurmuş, binlerce insana eğitim vermiş ve otuzdan fazla kitap yayınlamıştı.

André Passebecq ile eğitimim naturopati ve aromaterapi konularını kapsıyordu:

  • Naturopati: bütünsel sağlık, naturopati prensipleri, naturopatik beslenme, çiğ beslenme, arınma ve detoks, şifa orucu, doğal şifa yöntemleri, kadın sağlığı, çocuk sağlığı, stres yönetimi.
  • Aromaterapi: ilk yardım, sağlık, sağlıklı yaşam ve doğal bakım için aromaterapi yöntemleri.

Doğanın ve bedenin bilgeliğine güvenmek

Marielle Mercadier- Naturop

Naturopati eğitimi hayatımda bir dönüm noktası ve aynı zamanda doğaya, evrene ve bedenin bilgeliğine derin bir teslimiyet yolculuğu oldu. İçimdeki iyileştirme gücüne güvenmek, kendi şifacım olmak ve ilaçsız yaşamak beni çok güçlendirdi ve özgürleştirdi.

Oğlumu doğal sağlık yöntemleri (naturopati ve aromaterapi) ile büyütmek bana çok büyük armağanlar sundu. Benim için onu ilaçsız büyütmek ve sağlığını korumak çok önemli bir meseleydi.

Son otuz sene hayatım dümdüz bir çizgide gitmedi…  Bazen rahatsızlanıyorum ve dengeden çıkıyorum… Fakat her zaman er veya geç tekrar dengeye dönüyorum. Son otuz senedir yaşadığım bel ve sırt ağrıları, solunum rahatsızlıkları, sindirim sorunları, migren, sedef ve uykusuzluk gibi sorunlara doğal çözümler buldum.

Her rahatsızlığa bir öğrenme ve büyüme fırsatı olarak bakıyorum. Her seferinde hem doğal sağlık yöntemleri hem de beden-zihin-ruh etkileşimi hakkında daha çok bilgi ve deneyim sahibi oluyorum.

Naturopati eğitim süreci beslenme ve yaşam tarzı konusunda katılıktan uzak bir denge ve uyum yolunu bulmam ve uzun vadede sürdürmem konusunda bana çok destek oldu. Derin anlamda bedenimi ve ruhumu beslemeyi öğrendim.