Aromaterapi, sağlık için doğal bir hazine

Geçen sene yaz başında Bodrum’da aromaterapi ile ilgili bir konferans vermeye davet edildim. Etkinliğin başlığı için sadece “Aromaterapi” kelimesini kullanmak istemedik ve başlık konusu beni bir-iki gün çok meşgul etti. Tek bir cümle ile aromaterapinin ne olduğunu ifade etmem gerekseydi, hangi cümleyi seçerdim? Türkiye’de aromaterapi denince genelde herkesin güzel koku, masaj veya cilt bakımı aklına geliyor. Oysa aromaterapi bunun ötesinde çok yönlü ve etkin bir doğal terapi yöntemidir.

Ayrıca uzun senelerdir aromaterapi isminin altında piyasada satılan ürünlerin veya spa merkezlerinde sunulan hizmetlerin çoğu gerçek aromaterapi ile hiç alakaları yok. Bu da aromaterapinin imajını çok olumsuz yönden etkiliyor.

Sonuçta “hazine” kelimesini seçtim; aromaterapinin ne olduğunu çok güzel bir şekilde ifade ediyor.  Aslında aromaterapi sağlık ve güzellik için de bir hazine, ama herkesi, hem kadın hem de erkekleri bu konferansa çekmek istediğim için “güzellik” kelimesinden vazgeçtim. Bir an “gizli” veya “saklı” hazine demeyi düşündüm. Çünkü uçucu yağlar ve aromaterapi konusunu paylaştığım zaman “Aromaterapinin ne kadar engin ve derin bir dünya olduğunu hiç bilmiyordum” yorumları alıyorum.

Uçucu yağların özellikleri

Lavanta (Lavandula angustifolia)

Aromaterapide aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağlar kullanılır. Uçucu yağlar bilimsel olarak araştırılmış çok çeşitli etkilere sahip olan etkin maddelerdir. Bir uçucu yağın içerdiği kimyasal bileşenler ve etken maddeler onun etkileri ve şifa özellikleri hakkında önemli ipuçları veriyor.  Ayrıca her uçucu yağın kendine has bir kişiliği, enerjisi ve karakteristik özellikleri vardır.

Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olan veya tam tersi canlandırıcı ve uyarıcı etkisi olan uçucu yağlar var. Bakteri, virüs ve mantarlara karşı çok güçlü etkisi olan uçucu yağlar var. Bir de balgam söktürücü, kas gevşetici, spazm çözücü, antienflamatuvar (iltihap önleyici) ve ağrı kesici etkisi olan uçucu yağlar da var. Ayrıca yara iyileştirici, hücre yenileyici, kaşıntı giderici, cildi nem ve yağ oranının dengeleyen uçucu yağlar var. Kan ve lenf dolaşımını artıran uçucu yağlar da var. Bunlar uçucu yağların etki ve şifa özelliklerinden sadece birkaç örnek.

Sağlık için aromaterapi

Aromaterapi bize iyi hissetmek, sağlığımızı korumak ve iyileştirmek için kendimize ve ailemize uygulayabileceğimiz çok çeşitli yöntemler sunar. Uçucu yağlar çok yönlü bir şekilde ve çok çeşitli alanlarda kullanılabilir.

  • İlk yardım; yaralar, kanamalar, yanıklar,  sivrisinek, böcek ve arı sokmaları, şok ve çarpmalar, burkulmalar,
  • Sağlık; cilt sorunları, solunum yolları rahatsızlıkları, kas ve eklem ağrıları, kan ve lenf dolaşım sorunları, sindirim sistemi şikayetleri, detoks, hormon dengesizlikleri, jinekolojik şikayetler, yorgunluk, halsizlik,
  • Stres yönetimi; baş ağrısı, migren, stres, uykusuzluk, anksiyete, depresyon, endişe, kaygı, korku, öfke, keder, şok ve panik.

Ayrıca bağışıklık sistemimizi desteklemek, kış hastalıklarından korunmak, konsantrasyon ve enerjimizi arttırmak için aromaterapi bize etkin çözümler sunar.

Doğal, pratik ve etkin bir yöntem

Aromaterapinin en sevdiğim yönlerinden biri de çok pratik bir yöntemin olması. Yeter ki yanınızda birkaç temel uçucu yağ bulunsun; tek veya karışım olarak uçucu yağları hızlı ve çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Birkaç uçucu yağ ile çok yönlü bir aromaterapik ilk yardım çantası oluşturulabilir.

Aromaterapinin “modern” hayat ve “modern” insan için çok uygun bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız bile, bir uçucu yağ şişesini açtığınız zaman doğa, onun gücünü ve gizemi ile temasa geçiyorsunuz. Ve bu da hayatınıza çok güzel bir boyut katıyor.

Aromaterapi için hakiki uçucu yağlar

Uçucu yağlar güçlü ve etkin maddeler olduklarından onları dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanmak gerekir. Her alanda olduğu gibi kuralları bilmek ve ona göre davranmak gerekir. Bir de tabii ki, hakiki ve kaliteli uçucu yağlar kullanmak gerekir. Yoksa en iyi ihtimalle çabalarınız boşa gider, en kötü ihtimalle kendinize zarar verebilirsiniz. Ayrı bir blog yazısında bu çok önemli konuyu ele alacağım.